Hej alle.
Efter nogle helt fantastiske uger fyldt med blå himmel og høje temperaturer viser efteråret sig fra sin mere blæsende og regnfulde side, men det synes jeg ikke vi skal tale om nu. Det er Halloween om lidt, og hvis du hverken er til TrickorTreat eller Haunted Houses, kan du altid krølle dig sammen i et hjørne af sofaen med et tæppe, en horrorbog eller en skrækfilm.
I dette nyhedsbrev får du blandt andet en præsentation af Joachim Jelle og nogle forslag til hvordan du kan bruge Dansk Horror Selskab.
Billedet herunder forestiller min datters hund/velociraptor og en stakkels, rædselsslagen havezombie.
De der udvalg, du ved:
Ja, de findes stadig, og hvis du har bare en halv idé, synes jeg du skal skrive, ringe eller løbe hen til en af tovholderne. Og ja, det er ligegyldigt hvilken du vælger, for vi holder møde den sidste torsdag i hver måned, og her kan vi tale om hvem du egentlig burde have henvendt dig til, og sende dig til den rigtige tovholder.
Du kan dog også se hvem ’den rigtige’ tovholder er herunder:
Børn og unge:
DHS er rettet mod voksne, men skal vi måske gøde jorden for fremtidige horrorfans?
Jacob er tovholder.
Messe/festival:
Hvilke messer/festivaler giver det mening at DHS har en stand på, og hvad bør vi tage med?
Jonas er tovholder.
Medlemsfordele og sociale arrangementer:
Hvor og hvornår skal vi mødes fysisk næste gang? Og næste gang? Og næste?
Mikala er tovholder.
Nye udgivelser:
Inden nytår udkommer Morten Carlsen med horrornovellesamlingen ’I tusmørket er alle katte blå’ på Forlaget Enter Darkness. Samlingen har endnu ikke en udgivelsesdato eller en forside.
Profil af Joachim Jelle af Joachim Jelle:
Hvor er det nervepirrende at skulle præsentere sig for samlingen af gysets mestre her i Danmark, men jeg beroliger mig selv ved tanken om, at vi alle er her af mindst én god grund: Vi elsker gys.
eg selv er lidt en late bloomer. Jovist havde jeg definerende VHS-oplevelser med film som ’Alien’, ’Predator’ og ’Starship Troopers’ hjemme hos Christian J. i 4. klasse. Jeg sad nærmest med tårer i øjnene foran fjerneren, ikke bare fordi hans forældre inhalerede cigaretter som var hvert eneste sug deres sidste, men fordi det var så skræmmende at se Dallas nede i ventilationsskakten, imens Veronica Cartwright trygler ham om at komme væk. Først på universitetet åbner genren sig rigtig op for mig igen – fordi jeg får et fag om Stephen King.
Siden 2020 har jeg sammen med Bjørn Kjærgaard lavet gyserpodcasten Gysergutterne. Den startede fordi Bjørn og jeg havde fælles venner og var til fælles fester, hvor vi altid vetoede dansegulvet og dibsede hjørnesofaen. Det er trods alt nemmere at snakke Scorsese, Spielberg, Fincher og Nolan der – eller foran mikrofoner – end stakåndede og sveddryppende.
Nu har vi lavet hundredvis episoder om, tør jeg sige, tusindvis gyserfilm. I podcastens oprindelse skulle jeg egentlig være novicen og Bjørn gysereksperten. På grund af min lidt afhængige personlighed er jeg komplet konverteret: gys er min favoritgenre, og jeg vil vide alt, se alle film.
Jeg har været med til at udvikle og afholde gyserfilmfestivaler i Aarhus-biografen ’Øst for Paradi’s, der gik fra at være meget horror-skeptisk til at omfavne genren nærmest på lige fod med deres hofretter som franske kunstfilm. (Jeg præsenterer ’Re-Animator’ i ’Øst for Paradis’ den 15. november til Blodig Weekend – ses vi?)
Gysergutterne har haft mange forskellige gæster på besøg såsom Elias Eliot (Han Duo), Christian Bogh (’Fra Gud til filmskurk – 90 år med hajer på det store lærred’) og naturligvis DHS’s egen Mathias Clasen, der nok mere end nogen anden dansker er med til at legitimere gysergenren, både akademisk, men også gennem behagelig formidling til folket.
Full disclosure: Mathias er jo King-kongen, og han var også min specialevejleder på universitetet, hvor han hjalp mig i mål med min egen ekstremt partiske hyldestopgave om Stephen King.
For tiden er det især gyserromaner, der stjæler min interesse. Jeg har altid haft en lille forfatterdrøm gemt væk i mig, så nu omringer jeg mig med en masse bøger i håbet om, at andres kreativitet kan smitte af på mig. Det hjælper lidt; jeg får skrevet, men shit, det er svært (hvordan gør I det?!).
Kan du i øvrigt huske den afhængige personlighed jeg snakkede om?
Som stor tilhænger af fysiske medier er jeg i gang med at støvsuge E-Bay for brugte 70-80-90’er paperbacks direkte fra helvede, ofte med æselører og udefinerbare lugte. James Herberts ’The Fog’ bladrer jeg febrilsk igennem lige nu, og den er langt mere brutal end antaget. Derefter står den på ’The Nest’ og ’Slugs’ – to bøger, hvis filmatiseringer jeg elsker.
Mit liv er gys, om det er bøger eller film, og vigtigt for mig er det at hjælpe dansk gys, hvor jeg kan. I Gysergutterne har jeg anmeldt en lille bunke af sidste års nominerede – og især Teddy Vork (hej, Teddy!) har været en kærkommen tilføjelse på min hold øje med-liste. Så skub til mig, hvis I har lavet noget splinternyt, jeg skal se eller læse. Min tid forsvinder i et sort hul i øjeblikket, men meget vil jeg ofre for at give dansk gys lidt velkomment lys.
Dansk Horror Selskabs priser:
Vi nærmer os årets udløb, og snart er det tid til at nominere til Dansk Horror Selskabs ’Årets Danske Horrorudgivelse’. Hvis du endnu ikke er begyndt at læse, vil jeg derfor anbefale dig at starte snart.
På den måde opnår du nemlig indflydelse på hvilke værker der nomineres til shortlisten. Derfra overtager en uvildig jury læsningen og finder til sidst ud af hvem der modtager prisen, men som sagt er al form for dansk horror i spil på longlisten.
Hvis du ikke ved hvor du skal starte, kan du kigge lidt i kalenderen her i nyhedsbrevet. Den oplyser om nogle af de bøger der er udgivet i år. 😊
Dansk Horror Selskabs Kulturpris blev uddelt for første gang på Skrækfest i år til Jette Holst for hendes årelange formidling af dansk horror.
Næste år skal vi finde en ny modtager, og til det har du selvfølgelig noget at skulle have sagt. Derfor ridser jeg lige reglerne op her hvis du skulle have glemt dem:
Formålet med Dansk Horror Selskabs Kulturpris er at anerkende en person eller gruppe, der primært inden for det sidste år har ydet en særlig indsats for dansk horrorkultur og har medvirket til at bringe horror bredere ud. Denne person eller gruppe kan have udmærket sig særligt gennem en forestilling, et værk eller et unikt initiativ i det indeværende år eller ved i en årrække (hvor dette år blot er et af mange) at have bidraget til at sætte dansk horror på landkortet.
Denne pris understreger, at Dansk Horror Selskab ønsker at støtte dansk horror for voksne i alle dens former, og fejrer dem, der har gjort et stort bidrag til genren gennem deres arbejde, kreativitet og engagement.
Husk derfor at overveje hver gang du har bevidnet et unikt initiativ, set en forestilling eller et værk om du synes at det skal indstilles til Kulturprisen.
Hvis det skal, kan du skrive til bestyrelsen omkring det mens du stadig har det i frisk erindring.
Hvis det ikke skal, har du udført din pligt og kan – således glad og lettet – fortsætte dit liv.
Kalender:
Den 21. februar udkom ’Opløsning, Samlede noveller’ skrevet af Patrick Leis og udgivet på 2Feet Entertainment.
Englebørn havde premiere 13. marts
Den 30. marts udkom ’Rød Stue’ af Teddy Vork på 2Feet Entertainment.
Den 9. september udkom ’Niøje’ skrevet af Mikala Rosenkilde og udgivet på 2Feet Entertainment.
Arrangementer:
Det Kongelige Bibliotek (Den Sorte Diamant) har frem til den 7. december ’25 en udstilling kaldet ’Mellem himmel og jord’.
Cinemateket sætter fokus på body horror frem til den 23. december med serien ’Under huden – Body horror gennem tiden’ hvor du kan opleve film, debatter, talks og workshops.
Hvis du i øvrig tager til en workshop, er du så ikke rar at fortælle mig hvad der foregik, senere? Lige nu har jeg nemlig nogle ret forstyrrende tanker!
Falster House of Horror vil også gerne skræmme livet af dig med ’De små svin’ frem til og med den 1. november. Eller måske vil de bare slagte dig? Jeg er ikke helt sikker, så følg linket, og du vil – måske – finde ud af det.
Halloween Sjælland tilbyder også at jage dig en skræk i livet frem til den 2. november klokken 21.00. Oplevelsen er i Holbæk.
Og endelig ligger der adskillige forslag til måder du kan blive skræmt på (til halloween), både på Dansk Horror Selskabs Facebookside og mange andre steder på nettet. Der er sikkert også noget i nærheden af dig. 😊
6. november klokken 19.00 er der gratis foredrag med Matthias Clasen på Hasle bibliotek. Foredraget hedder ’Menneskets fascination af gys og gru’, og du kan læse mere her: https://www.facebook.com/events/1118900940359269?acontext=%7B%22event_action_history%22%3A[%7B%22mechanism%22%3A%22attachment%22%2C%22surface%22%3A%22newsfeed%22%7D]%2C%22ref_notif_type%22%3Anull%7D
Blodig Weekend Collector’s Market 2025 løber af stablen den 15. november fra 12.00 til 17.00 i Empire Bio i København. De lokker med ’gyserguld og andet spændende snask’.
https://www.facebook.com/events/634339935901163
Blodig Weekend er også i Odense den weekend. Altså, fra den 14. november til den 16. november hvor der er genrefilmfestival. Det sker i Café Biografen.
Filmværkstedet i Odense samarbejder med Skrækfest, Blodig Weekend og Teddy Vork fra den 14.-16. november hvor du (eller nogen du kender) kan tage imod udfordringen HORRORFILM PÅ 48 TIMER.
Filmen skal være baseret på en af Teddys noveller (3 på forhånd udvalgte) og vil blive vist for publikum i Café Biografen om søndagen.
Ansøgningsfristen er den 31. oktober.
På Østerbro Bibliotek kan du høre om ’Mystik, frygt og groteske fortællinger’ den 27. november klokken 19.00. Her taler Dennis Jacob Rosenfeld, Mathias Clasen, Lene Østermark-Johansen og John Kenn Mortensen blandt andet om gotisk litteratur og fremtidens horrorfortællinger.
Tilbud til Selskabets medlemmer:
DYSTOPIA Haunted House – Somniphobia
Som medlem af Dansk Horror Selskab får du 25 % rabat på standardbilletter til efterårets vildeste gyseroplevelse: DYSTOPIA Haunted House – Somniphobia. Glæd dig til at gennemleve dine værste mareridt i en timelang tour-de-force af skræk og rædsel gennem en nedlagt fabrik i Mørkedalen fyldt med monstre – hvis du tør…
Hvor?
Mørkedalsvej 28, 7100 Vejle.
Hvornår?
SCARY: 12.,13., 19. og 20. september.
INTENSE: 26. og 27. september, 3., 4., 24., 25. og 31. oktober, samt 1., 7. og 8. november.
EXTREME: 14. og 15. november.
Brug rabatkoden DHS25 når du booker og spar 25 % på standard billetter!
Book tid og læs mere på www.dystopia.dk/haunted-house/billetter
Cirkus DYSTOPIA
Træd ind i manegen hvor dine grin og skrig smelter sammen i 1.500 kvm. rendyrket rædsel og vanvid ved Tivoli Friheden! CIRKUS DYSTOPIA åbner sine blodige forhæng endnu engang og byder dig velkommen til en oplevelse, du aldrig vil glemme…
Som modtager af nyhedsbrevet sparer du 20 % på SCREAM PASS med rabatkoden Dystopia20, som giver adgang til fire unikke horror-oplevelser under Halloween i Friheden: www.friheden.dk/cirkus-dystopia-adgangsbillet
Dertil kan du få 40 % rabat på entré og turbånd med koden HW25 - der er dog kun 666 billetter til salg til først til mølle: www.friheden.dk/kob-billet-til-friheden
Bliv klogere på oplevelserne, og Cirkus Dystopia, her: www.friheden.dk/screampass














